Na co zwrócić uwagę zaciągając kredyt?

NikolayFrolochkin / Pixabay

Kredyty to coraz powszechniejsze źródło finansowania. Co gorsze, przy pomocy kredytów coraz więcej osób finansuje nie tylko inwestycje mające przynieść w przyszłości kilkukrotny zysk, ale także bieżące wydatki. Najnowsze dane analityków finansowych wskazują również na zwiększone zapotrzebowanie na kredyty konsolidacyjne. O czym pamiętać aby nie dać się wpuścić w kredytową pułapkę?


Ocena własnych możliwości finansowych

Zaciągając pożyczkę, bez względu na jej wysokość, długość okresu kredytowania czy cel na jaki jest zaciągana, należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Jeżeli z góry wiadomo, że bieżące środki finansowe nie wystarczą na regularne spłacanie rat, wówczas decyzję o pożyczce należy odłożyć.

Wybór najlepszej oferty – porady przy kredycie

Starając się o kredyt nie warto decydować się na pierwszą ofertę z brzegu. Dobrze jest wybrać się do doradcy finansowego, który wskaże najlepsze rozwiązania dostępne w danej chwili. Może okazać się bowiem że w innym banku oprocentowanie tego samego kredytu będzie niższe.

Uwaga na drobny druczek na umowach

Największym przekleństwem wszystkich kredytobiorców do niedawna były ustępy na umowach zapisane małym druczkiem, w których kryły się dodatkowe opłaty. na szczęście kwestia ta została rozstrzygnięta przepisami prawa – obecnie banki mają obowiązek poinformować klienta o całkowitym koszcie kredytu. Zapisy umowy muszą być czytelne jeżeli klient czegoś nie rozumie, wówczas pod żadnym pozorem nie powinien podpisywać umowy, gdyż może to być niekorzystne dla niego.