Kredyt hipoteczny – dla kogo?

stux / Pixabay

Kredyt hipoteczny to najczęściej jedyna droga do posiadania własnej nieruchomości. We współczesnym świecie, gdzie ceny nieruchomości lawinowo rosną, mała kogo jest stać na zakup mieszkania za gotówkę. Nawet w przypadku mieszkania z drugiej ręki. Co zatem warto wiedzieć na temat kredytów hipotecznych?


Co to jest kredyt hipoteczny?

W pierwszej kolejności warto zasięgnąć wiedzy czym właściwie jest kredyt hipoteczny oraz jakimi warunkami jest obwarowany. Jest to zobowiązanie finansowe, które zaciąga się na długi czas, warto więc się do niego odpowiednio przygotować. Pożyczkę pod zastaw nieruchomości udziela bank w celu zakupu mieszkania. Jeżeli celem wzięcia kredytu jest budowa nieruchomości, wówczas mowa jest o kredycie hipoteczno – budowlanym.

Wkład własny do kredytu

Wiele banków preferuje klientów, którzy posiadają własny wkład do kredytu. Wówczas sama kwota potrzebnej gotówki jest niższa, a także mniejsze będą spłacane raty. Przy odpowiednio dużym wkładzie własnym można negocjować również wysokość oprocentowania. Im większy wkład własny tym lepiej – dlatego warto przemyśleć kwestię kredytu hipotecznego odpowiednio wcześniej.

Nadpłacanie rat

Kredyt hipoteczny udzielany jest na określony czas. Zazwyczaj jest to kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. W czasach zwiększonej płynności gotówkowej można starać się nadpłacać raty, tak aby znacznie skrócić czas kredytowania. Warto jednak przed podjęciem takiej decyzji dokładnie przestudiować umowę, aby upewnić się, że nadpłacanie rat będzie korzystne.