Kiedy warto udać się do psychoterapeuty?

Obecnie psychoterapia cieszy się coraz większym zainteresowaniem – coraz więcej osób przekonuje się, że jest to w ich przypadku jedyne dobre rozwiązanie. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Walka z uzależnieniami

Samodzielna walka z nałogiem, niezależnie od jego charakteru, jest bardzo trudna, a czasami praktycznie niemożliwe, jak na przykład w przypadku alkoholizmu, gdyż alkohol uzależnia bardzo silnie. Psychoterapeuta doświadczony w pomocy pacjentom z tym problemem będzie nieocenionym wsparciem. To samo dotyczy jednak wszelkich innych nałogów, niezależnie od tego, czy chodzi o uzależnienie od środków psychoaktywnych, czy behawioralne. Osobom z nałogami psychoterapeuta może zaproponować:

– terapię indywidualną,
– spotkania grupowe,
– a czasem nawet pobyt w ośrodku zamkniętym – gdy uzna, że tylko to będzie dobrym rozwiązaniem w danym przypadku.

Groźna depresja

Depresja jest jedną z chorób XXI wieku i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie da się walczyć z nią samodzielnie. Jedynym specjalistą, który może pomóc, jest psychoterapeuta, przy czym warto wiedzieć, że czasem lepszym wyborem będzie psychiatra niż psycholog. Dlaczego? Ponieważ tylko ten pierwszy ma uprawienia do przepisywania leków, a depresja nierzadko wymaga także farmakoterapii. Pomocne informacje o psychoterapeucie znajdziecie na https://psychiatra-sochaczew.pl/psychoterapeuta-kim-jest-czym-sie-zajmuje/.

Inne zaburzenia

W obecnym świecie nie brakuje innych zaburzeń psychologicznych, które nie są chorobą psychiczną, niemniej wymagają wsparcia, jakiego udzielić może tylko psychoterapeuta. Ma to na celu przede wszystkim podniesienie komfortu i jakości życia pacjenta. Znane zaburzenia to między innymi agresja, uciekanie się do przemocy, niemożność wyjścia z traumy, zaburzenia osobowości, fobie, nerwice, zaburzenia odżywiania.