Istotne kwestie przy kredycie

geralt / Pixabay

Kredyty stały się nieodłączną formą finansowania wydatków bieżących jak i inwestycji. Warto zapoznać się z zasadami rządzącymi światem kredytów, w przeciwnym razie można bowiem popaść w bardzo poważne tarapaty. Oto najważniejsze porady przy kredycie.


Jakie wybrać raty?

Zastanawiając się nad kredytem, zwłaszcza hipotecznym dobrze jest rozważyć rodzaj rat. W zależności od pozostałych zapisów w umowie, dla jednych osób korzystniejsze mogą okazać się raty równe, a dla innych malejące. Raty równe oznaczają, że przez cały okres kredytowania suma wpłacanych do banku pieniędzy będzie taka sama. Z kolei raty malejące to opcja, w której przez pierwszy okres spłaty oddaje się więcej gotówki niż z biegiem lat.

Wkład własny do kredytu a zdolność kredytowa

Wiele osób ma znaczne problemy z zakupem mieszkania, ponieważ banki nie wyrażają zgody na udzielenie im kredytu tłumacząc to niewystarczającą zdolnością kredytową. Taka sytuacja pojawia się zazwyczaj gdy dana osoba posiada niskie lub nieregularne dochody. Warto zabezpieczyć się posiadając kapitał własny, który będzie wkładem do kredytu – wówczas jest szansa na to, że pracownik banku przychylniejszym okiem spojrzy na wniosek kredytowy.

Długość kredytu

Ważną kwestią jest także to na jaki okres czasu zaciągana jest pożyczka. O ile jeszcze ludzie młodzi mogą sobie pozwolić na to żeby zaciągnąć zobowiązanie na trzydzieści lat, o tyle w przypadku osób starszych taki okres czasu może okazać się problematyczny. Długość czasu kredytowania ma wpływ również na wysokość rat – im dłuższy czas tym niższe raty.