Czy warto wziąć kredyt na firmę?

jojooff / Pixabay

Prowadzenie własnej firmy to ogromna odpowiedzialność, bez względu na jej rozmiar. Przede wszystkim to odpowiedzialność finansowa – skąd wziąć pieniądze na inwestowanie w firmę?


Bądź pewien swoich pomysłów

Najczęściej popełnianym przez kredytobiorców błędem jest chęć błyskawicznego wzięcia kredytu na firmę bez realnego rozpatrzenia, czy faktycznie mamy szansę na osiągnięcie korzyści w wyniku tej operacji. Często młodzi przedsiębiorcy otwierają własne firmy chcąc po prostu „mieć coś swojego”, nie mają realnego, konkurencyjnego pomysłu na swoją działalność, a każde kolejne potknięcie cerują za pomocą kolejnych kredytów na firmę, co wpędza ich w błędne finansowe koło. Aby wziąć kredyt na firmę – musisz być przekonany co do tego, że ta inwestycja chwyci, inaczej nie ma szans na jego spłacenie.

Jak kredyty pomagają w biznesie?

Pożyczenie pieniędzy od banku na pewien czas jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, gdy zwyczajnie brakuje innego źródła finansowania. Kredyt jest dobrym pomysłem dla przedsiębiorcy, który na przykład dobrze radzi sobie w swojej branży i chce poszerzyć ją o dodatkowe działy lub usługi, które potencjalnie przyniosą mu większe zyski. Nie powinno się finansować takich operacji ze swoich przychodów, które powinny być pożytkowane na bieżące opłaty, a właśnie z kredytu – który prawdopodobnie niedługo się zwróci.

Start w biznesie

Aby wziąć kredyt na rozpoczęcie działalności, warto mieć naprawdę dobry pomysł na tę działalność, poparty solidnym biznesplanem. Co ważne – nigdy nie bierzmy więcej, niż jest nam absolutnie niezbędne!