Czy kredyt pomoże podnieść się z długów?

jojooff / Pixabay

Bywają w prowadzeniu biznesu sytuacje, w których brak bieżącej gotówki staje się najbardziej palącym problemem i wpędza firmę w kolejne długi. Czy jednak branie kredytu na podupadającą firmę jest korzystnym rozwiązaniem?

Czy kredyty pomagają w biznesie?

Zdecydowanie, wzięcie kredytu na firmę jest dobrym rozwiązaniem, gdy jedynym czego nam brakuje do otwarcia działalności, są pieniądze. Wsparcie finansowe w postaci kredytu lub pożyczki jest także korzystną opcją, gdy mamy gotowy plan na rozwój działalności firmy, która dobrze prosperuje, a z różnych względów nie chcemy na to przeznaczać firmowego budżetu.

Jak wyjść z długów dzięki kredytowi?

Jeśli wpadliśmy w tarapaty finansowe prowadząc firmę, możemy spróbować poratować się kredytem. Ma to sens wówczas, gdy na przykład mamy dużo zleceń, wygrywamy przetargi, ale brak nam funduszy na ich bieżącą realizację, na przykład z powodu niepłacących klientów. W końcu uda się zacerować dziurę w budżecie, a przez ten czas nie splajtować, wykonując kolejne zlecenia. Jeśli jednak brakuje zleceń, kończą się przychody, a potrzebujemy pieniędzy na wypłaty dla pracowników i bieżące opłaty – wówczas dużo lepiej jest rozważyć zamknięcie działalności i przyznanie się do porażki.

Dobre planowanie to podstawa

W każdej kwestii w sferze prowadzenia działalności istotne jest dobre planowanie. Określmy więc nasze długofalowe zadania i wydatki zanim weźmiemy kredyt na start, nauczmy się także przewidywać najgorsze scenariusze i zapobiegać im, na przykład przez gromadzenie odpowiednich zasobów albo tworzenie dobrej historii kredytowej.