Czy kredyt pomoże mi stać się przedsiębiorcą?

RJA1988 / Pixabay

W jaki sposób otworzyć własną firmę nie mając kapitału? Najlepiej zaciągnąć kredyt. Banki prześcigają się w ofertach dla klientów, którzy dopiero chcą rozpocząć swą przygodę z otwarciem własnej firmy, a z różnych powodów nie otrzymali dofinansowania z Urzędu Pracy lub UE.

Zanim zaczniemy myśleć o jakimkolwiek kredycie, warto postarać się właśnie o taką dotację – jest ona bezzwrotna, więc i ryzyko utraty płynności finansowej jest mniejsze. Gdy jest to niemożliwe – poszukajmy najkorzystniejszej oferty bankowego kredytu na start.

Czytaj umowy kredytowe

Kredyty pomagają w biznesie, ale tylko tym osobom, które są w pełni świadome tego, co biorą i co podpisują. W wielu przypadkach banki bardzo chętnie dadzą nam kredyt na start działalności, jednak nie czytając dokładnie umowy kredytowej możemy szybko pożałować tego sposobu finansowania. Zanim damy się ponieść chwilowej euforii człowieka, któremu ktoś chce coś dać „za darmo”, przeanalizujmy dokładnie warunki umowy – ile miesięcznie będziemy spłacać, jak długo, ile nas to będzie kosztować w perspektywie długoterminowej, i wreszcie – czy to się opłaci.

Od kredytu do własnej działalności

Osobom, które mają smykałkę do biznesu kredyty mogą pomóc spełnić marzenia o finansowej niezależności. Czasem tylko brak faktycznej gotówki jest przeszkodą do realizacji swoich zamierzeń. Niestety, warto się zastanowić, czy w naszym konkretnie przypadku barierą nie jest również brak doświadczenia lub umiejętności krytycznego, długofalowego planowania.