Co to jest kredyt hipoteczny?

stux / Pixabay

Kredyty hipoteczne od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród konsumentów. Często okazuje się bowiem, że jest to jedyny sposób na zastrzyk gotówkowy dużej sumy pieniędzy. Co warto wiedzieć o kredytach hipotecznych zanim podejmie się decyzję o ich zaciągnięciu?

Kto może zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Kredyt pod hipotekę może zaciągnąć każda dorosła osoba, która posiada tytuł prawny do danej nieruchomości, co oznacza że musi być właścicielem domu, działki lub mieszkania. Co ważne, przy wspólnej własności majątkowej, do zaciągnięcia kredytu wymagana jest zgoda wszystkich właścicieli.

Na jak długi okres zaciągać kredyt hipoteczny?

W związku z tym, że kredyt hipoteczny opiewa zazwyczaj na bardzo wysokie sumy, to okres kredytowania również znacznie rozciąga się w czasie. W przeciwieństwie do kredytów konsumenckich, pożyczki zaciągane pod hipotekę najczęściej rozkładane są w spłacie przynajmniej na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny?

To czy lepszym rozwiązaniem będzie regularna spłata określonych przy umowie rat czy też próba nadpłaty kredytu, aby jak najszybciej uporać się ze zobowiązaniem w zasadzie zależy od treści umowy. Przed podjęciem decyzji o nadpłacaniu zobowiązania dobrze jest zasięgnąć poradnictwa w tym temacie. Często bowiem zdarza się taka sytuacja, że banki specjalnie w umowach kredytowych umieszczają takie zapisy, z których wynika, że wcześniejsze nadpłacanie zaległości przy kredycie hipotecznym jest niekorzystne dla konsumenta.