Jak zadbać o skuteczną logistykę części zamiennych?

Organizowanie zaplecza logistycznego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Jeśli popełnimy błąd podczas planowania trasy oraz tego, jakie warunki będą na niej panować, konsekwencje odczuje cała firma. Dlatego tak ważne jest, żeby zadbać o jak najbardziej skuteczny plan działania, podczas planowania np. jak będzie przebiegać transport części zamiennych dla naszej firmy.

Dlaczego źle przeprowadzony transport części zamiennych może zniszczyć cały projekt?

To jak projekt budowy zostanie przeprowadzony, jest bezpośrednio skorelowane z tym, jak będą przebiegać transporty. Zazwyczaj na placu budowy nie ma wszystkich materiałów i muszą one być regularnie dowożone. Nie inaczej jest z częściami zamiennymi, które są niezbędne do bezproblemowego naprawiania urządzeń. Jeśli logistyk źle zaplanuje przebieg transportu, przez co części zamienne nie dojdą na czas, to cała praca będzie mogła się znacząco opóźnić. Jednak jeśli pracownicy spóźniają się z pracą, oznacza to, że cały projekt zostanie opóźniony. Jako że pracownicy nie mogą ponieść odpowiedzialności za swoje niedociągnięcia, bo to nie z ich winy praca się spóźnia, to wszystkim zostanie obarczony logistyk. Dlatego właśnie zadbanie o to, żeby transport został dobrze zaplanowany, jest takie ważne. Bez dobrze zaplanowanych dostaw materiałów i części, cała praca będzie stała w miejscu i nikt nie będzie mógł na to nic zaradzić. Więcej na pl.gefco.net.

Na co zwracać uwagę podczas planowania trasy transportowej?

Najważniejsze jest to, żeby określić wagę transportu, żeby potencjalnie nie wynikła sytuacja, że pojazd nie będzie mógł gdzieś przejechać. Musimy brać też pod uwagę to, jak bardzo dana droga jest uczęszczana, ponieważ czasem bardziej opłaca się wybrać dłuższą drogę, na której jednak nigdy nie ma korków. Ważne jest też, żeby upewnić się o bezpieczeństwie danej trasy. Jeśli na danej trasie z jakiegoś powodu istnieje wysoka szansa wypadku, to nie powinniśmy jej wybierać, chyba że sytuacja tego wymaga. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo naszego transportu, ale też o to, żeby nie został on zatrzymany przez jakiś wypadek drogowy.